Shakira

7. ledna 2010 v 16:20 |  Celibrity


Shakira Isabel Mebarak Ripoll (* 2. února 1977, Barranquille, Kolumbie), je známá pouze pod svým prvním jménem Shakira. Je to kolumbijská zpěvačka, autorka textů a písní a producentka. V Latinské Americe byla známá již v devadesátých letech, kdežto v anglicky mluvících a jiných zemích se prosadila až v roce 2001 se svým prvním anglicky nazpívaným albem "Laundry Service", kterého se prodalo ve Spojených státech přes 3,5 milionů kusů a celosvětově 15 milionů kusů. Shakira je nejprodávanější kolumbijskou umělkyní všech dob s téměř 50 miliony prodaných CD. Zároveň je také jedinou z této země, které se podařilo dostat na vrchol hitparád Billboard Hot 100 a UK Singles Chart.

Dětství a počátky kariéry
Shakira je po otci Libanonka a po matce Kolumbijka. Její matka se jmenuje Nidia del Carmen Ripoll Torrado má katalánské a italské předky a otec se jmenuje William Mebarak Chadid. Shakira se narodila ve městě Barranquilla v Kolumbii, kde podle vlastních slov vyrůstala v libanonské a italské komunitě. Její otec se narodil v Libanonu, ale záhy se jeho rodina přestěhovala do New Yorku a poté do Kolumbie. Shakira, což znamená v arabštině krásná (-شاكرة), dostala své jméno po své babičce. Má šest sourozenců, jeden z nich je její manažér na turné. Shakira byla spisovatelkou již v raném věku. Ve svých čtyřech letech napsala svou první báseň, která měla název "Křišťálová růže". Jako dárek dostala psací stroj a tak začala psát častěji a její básně pomalu přešly do písní. Jednoho dne u Shakiry doma zazvonil policejní úředník a oznámil rodině, že Shakiřin bratr se zabil při nehodě na motorce. To Shakiru inspirovalo k napsání své první písně "Tus Gafas Oscuras" (Tvé tmavé brýle), která popisovala zármutek jejího otce.

V brzkém věku se v oblíbené restauraci svého otce seznámila s "doumbekem", což je buben, který se obyčejně používá při břišním tanci. Než se stačila nadát, tancovala v této restauraci na stole a návštěvníci ji za to odměnili nadšeným potleskem. Po tomto zážitku věděla, že chce vystupovat. Ráda zpívala před svými spolužáky a učiteli. Chodila do sboru, ale ve druhém ročníku byla vyloučena kvůli svému silnému vibratu. Učitelka hudby jí řekla, že zní jako koza. Ve škole byla známá jako břišní tanečnice, protože každý pátek předváděla nové číslo. "Tak jsem objevila svou vášeň pro živá vystoupení," říká [zdroj?].

V době kdy jí bylo deset až třináct let, se jí dostávalo pozvání na různé akce v rodném městě a dostala se tak částečně do povědomí. V této době se seznámila s místním producentkou Monicou Arizou, která jí byla nadšená a snažila se jí v její kariéře pomoct. Během letu z Barranquilly do Bogoty přesvědčila Ariza zástupce Sony Columbia Cira Vargase, aby si Shakiru v jednom motelu poslechnul. Shakira se mu zalíbila a předal její kazetu řediteli firmy Sony. Ovšem ředitel příliš nadšený nebyl a mínil, že Shakira je spíš ztracený případ. Vargasovi to ale nevadilo a uspořádal v Bogotě konkurs, kam pozval i zástupce firmy Sony Columbia. Shakira zde vystoupila se třemi písněmi a zaujala natolik, že s ní podepsali smlouvu na tři alba.

Její debutové album se jmenovalo Magía (Magie) a Shakira ho nahrála v roce 1991, když jí bylo 15. Album si komerčně moc dobře nevedlo, prodalo se ho necelých tisíc kusů. Poté v roce 1993 vydala album Peligro (Nebezpečí). Toto album bylo přijato lépe než debut, ovšem bylo znovu komerčním propadákem kvůli tomu, že ho Shakira odmítla propagovat. Shakra se poté rozhodla dát si přestávku, aby mohla dokončit střední školu.


1995 - 2000: Úspěch v Latinské Americe a Španělsku
Shakira se k nahrávání vrátila v roce 1995, ovlivněna Alanis Morissette a vydala CD Pies Descalzos (Naboso), které jí v Latinské Americe zajistilo proslulost. Singly "Estoy Aquí" (Jsem tady), "Pies Descalzos, Sueños Blancos" (Bosé nohy, bílé sny) a "¿Dónde Estás Corazón?" (Kde jsi, mé srdce?) se staly v pop kultuře kultovními záležitostmi. Alba Pies Descalzos se prodalo přes čtyři milióny kusů a následovalo ho album remixů nazváno jednoduše The Remixes, kterého se prodalo přes milion kusů. Album The Remixes také obsahovalo portugalské verze jejích nejznámějších písní, které vznikly kvůli jejímu úspěchu na brazilském trhu, kde se alba Pies Descalzos prodalo téměř milion kusů.

Její čtvrté album ¿Dónde están los ladrones? (Kde jsou lupiči?) bylo vydáno v roce 1998. Produkoval ho Emilio Estefan, stálo prý 3 miliony dolarů a bylo propracovanější než jeho předchůdce. Bylo dokonce ještě úspěšnější a potvrdilo, že Shakira je jednou z nejvýraznějších umělkyní devadesátých let v Latinské Americe. Začala si získávat stále více fanoušků v zemích, kde se španělsky nemluví, například ve Francii, Švýcarsku, Kanadě a hlavně ve Spojených státech. Osm z jedenácti písní na tomto albu vyšly jako singly. Byly to "Ciega, Sordomuda" (Slepý, hluchoněmý), "Moscas En La Casa" (Mouchy v domě), "No Creo" (Nevěřím), "Inevitable" (Osudový), "Tú" (Ty), "Si Te Vas" (Jestli odejdeš), "Octavo Día" (Osmý den) a světoznámá píseň "Ojos Así" (Takové oči, jako máš ty). Na Shakiřině prvním live albu MTV Unplugged byla píseň "Estoy Aquí" a písně z CD ¿Dónde Están Los Ladrones?.

V březnu 2000 se Shakira vydala na dvouměsíční turné "Anfibio" po Latinské Americe a Spojených státech. V srpnu 2000 vyhrála cenu MTV Video Music Award v kategorii (ve které volili diváci) "Oblíbený mezinárodní umělec".


2001 - 2004: Dobytí anglického trhu
V roce 2001 začala Shakira pracovat na svém prvním albu v angličtině a spolupracovala na něm s Glorií Estefan. Shakira napsala a nahrála anglické verze písní z alba ¿Dónde Están Los Ladrones?, ovšem později se rozhodla pro nahrání nových písní a pracovala na nich přes rok. Výsledkem této roční práce bylo album Laundry Service. Toto anglické album však obsahovalo i čtyři španělské písně. Byly to "Que Me Quedes Tú" (Doufám, že se mnou zůstaneš). Někteří kritici tvrdili, že její angličtinářské schopnosti jsou příliš chabé na to aby psala anglicky, avšak Laundry Service mělo velký úspěch. Celosvětově se ho prodalo přes 13 milionů kusů a přineslo obrovský hit "Whenever, Wherever" (Kdykoliv, Kdekoliv) a další úspěšné písně jako "Underneath Your Clothes" (Pod tvým oblečením), "Te Dejo Madrid" (Opouštím tě , Madride), "Objection (Tango)" (Námitka (Tango) ) a "The One" (Ten Jediný).

V roce 2002 také Shakira vydala album svých největších španělských hitů nazvané Grandes Éxitos. V roce 2004 vydala DVD Live & Off the Record, kterého se prodalo 3 miliony kusů a připomínalo Shakiřino světové turné v letech 2002-2003, které bylo nazvané Tour of the Mongoose.

V září 2002 vyhrála Shakira cenu "Viewer's Choice Award" při udělování cen "MTV Video Music Awards" s písní "Suerte" (španělská verze "Whenever, Wherever"). V říjnu tohoto roku vyhrála 5 cen na udělováni cen MTV Video Music Awards Latin America. Získala je v kategoriích Nejlepší umělkyně, Nejlepší popový umělec, Nejlepší umělec - Sever, Video roku (za Suerte) a Umělec roku. V pořadu "MTV Icon" zaměřeném na Aerosmith vystoupila Shakira s písní Aerosmith "Dude (Looks Like A Lady)". Také vystoupila vedle Celine Dion, Anastacií, Cher a The Dixie Chicks v show "VH1 Divas Live Las Vegas".


2005 - současnost: Oral Fixation 1 & 2
Shakira se na dva a půl roku stáhla do ústraní a změnila svůj účes. Oznámila, že v roce 2005 vydá rovnou dvě alba "Oral Fixation" 1 a 2. Fijación Oral Vol. 1 vyšlo 6. června 2005 v Evropě a 7. června 2005 v Severní Americe a Austrálii. První singl "La Tortura" (Mučení), na kterém spolupracovala i Alejandrem Sanzem se dokonce dostal na první místo ve španělské hitparádě, v Americe na dvacáté třetí místo hitparády Billboard Hot 100 a v Kanadě na dvacáté první místo. V ostatních zemích byl také velmi úspěšný a ve většině z nich se dostal do top 10. V USA se celých dvacet pět týdnů držel na prvním místě hitparády Hot Latin Tracks.

Fijación Oral Vol. 1 bylo zároveň vydáno i v Latinské Americe. Ve Španělsku debutovalo na prvním místě a na čtvrtém místě v americké hitparádě Billboard 200. Úspěch zaznamenalo také úspěch v zemích jako Itálie, Řecko a Německo, kde se dostalo na první místo, Rakousko, kde se dostalo na třetí místo, Kanada a Maďarsko, kde se dostalo na sedmé místo. Druhý singl z toho alba byla píseň "No" (Ne) a byla vydána v září 2005. Ve Španělsku a Kolumbii debutovala na prvním místě a zůstala tam čtrnáct týdnů. Zatím se alba Fijación Oral Vol. 1 prodalo celosvětově pět milionů kusů. Její třetí singl z toho alba, Día de Enero, je věnován jejímu snoubenci Antoniovi de la Rúovi. Tento singl se v některých zemích dostal na první místo, ovšem neměl takový úspěch jako předchozí singly. Shakira a Alejandro Sanz vystupovali s písní "La Tortura" na udílení cen MTV Video Music Awards v Miami v roce 2005. Bylo to historicky první vystoupení ve španělštině na cenách VMA. (Také zde vystupoval Daddy Yankee se svou písní "Gasolina", ale vystupoval až po Shakiře. )

Ještě před než vydala své druhé anglické album, vystupovala Shakira na cenách MTV Europe Music Awards v portugalském Lisabonu, kde získala cenu za "Nejlepší zpěvačku". Vystoupila zde s prvním snglem z desky Oral Fixation Vol. 2, "Don't Bother".

Shakiřino druhé anglické album Oral Fixation Vol. 2 vyšlo 29. listopadu, 2005. I když singl "Don't Bother" dobře přijali kritici, do americké top 40 se nedostal. Druhý singl "Hips Don't Lie", na kterém spolupracovala s Wyclefem Jeanem se stal jejím prvním singlem, který se dostal na vrchol hitparád Billboard Hot 100 a UK Singles Chart. Shakira spolupracovala na dvou písních na obou albech s Gustavem Ceratim.

3. dubna 2006 ocenilo OSN Shakiru za vytvoření nadace Pies Descalzos Foundation, která pomáhá chránit kolumbijské děti před násilím. Na této akci OSN řekla: "Nezapomínejme, že na konci tohoto dne, kdy všichni půjdeme domů, tak v Latinské Americe již zemřelo 960 dětí."

27. dubna 2006 získala 6 cen Latin Billboard Awards. Byly to například ceny za "Nejlepší ženské latinské popové album" (za Fijación Oral vol. 1) a "Píseň roku" (za La Tortura). Získala také cenu "Spirit of Hope" za svoji nadaci Pies Descalzos.

V červnu odstartovala své zatím největší turné nazvané Oral Fixation Tour, které zakončí na jaře 2007. Na tomto turné odehraje 99 koncertů, kdežto na předchozím jich odehrála 61. Shakira získala na cenách MTV Video Music Awards '06 nejvíce nominací. Bylo jich sedm a všechny za video Hips Don't Lie. Byly mezi nimi například nominace na "video roku" a "nejlepší ženské video", avšak získala pouze jednu cenu a to za nejlepší choreografii. Na udílení těchto cen také vystoupila s písní "Hips Don't Lie" a předváděla při ní taneční pohyby známého indického choreografa Faraha Khana.

V roce 2006 znovu spolupracovala s Alejandrem Sanzem, tenktokrát nahráli duet nazvaný "Te lo Agradezco, Pero No" a můžeme ho najít na albu Alejandra Sanze, které se jmenuje El Tren de los Momentos. Shakira také ohlásila dva nové singly.První se jmenuje "Illegal" a Shakiru v něm na kytaru doprovází Carlos Santana.Druhý se jmenuje "La Pared" a stal se velkým hitem ve Španělsku. Také spolupracovala s Beyoncé na songu "Beautiful Liar" ("Krásný lhář"), ve kterém zpívá Beyoncé anglicky a Shakira španělsky.Tato píseň se objeví na reedici alba B'Day od Beyoncé.

Proslýchá se, že po vydání singlu "Beautiful Liar" vydá Shakira singl "Las de la Intuición" a jeho anglickou verzi "Pure Intuition" Shakira prý bude spolupracovat s dalšími umělci jako jsou Eve, Taboo a Calle 13.

Shakira a Wyclef Jean vystoupili s písní Hips Don't Lie na 49. výročních cenách Grammy 11. ledna 2007. Za tuto píseň byli nominováni v kategorii "nejlepší popová spolupráce", avšak tuto cenu nezískali.

Shakira také propůjčí tři ze svých písní filmové adaptaci románu "Láska za časů cholery" spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze.

Diskografie

2006 Oral Fixation Vol. 2 Re-release
2006 Spanish To English Translations
2005 Fijacion Oral Volume 1
2005 Oral Fixation Volume 2
2002 Colleccion De Oro
2002 Grandes Exitos
2001 Laundry Service
2000 Mtv Unplugged
1998 Dónde Están Los Ladrones?
1997 The Remixes
1996 Pies Descalzos
1993 Peligro
1991 Magia
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nagashi neko a Mizuki-chan Nagashi neko a Mizuki-chan | Web | 7. ledna 2010 v 16:21 | Reagovat

Plosíme, hlásni nám tadyk

http://tamari-san.blog.cz/1001/pokracko-bb#komentare

Jsme tam jako Nagashi neko a Mizuki-chan
Klidně oplatíme a děkujeme mockrát...

Ps: Hezůů blog :D

2 bibi12345 bibi12345 | Web | 7. ledna 2010 v 16:21 | Reagovat

¨hezu fotky a super blog

3 ahena-sea ahena-sea | Web | 7. ledna 2010 v 16:23 | Reagovat

mm .. má nádhernou postavu 8)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama